Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Case

Confirm vil være det bedste sted at være for både medarbejdere og kunder

En god arbejdsplads med langvarige relationer og plads til både at fejre og fejle. Det er kernen i ingeniørvirksomheden Confirm, som i 2024 blev kåret til Danmarks Bedste Arbejdsplads i kategorien 20-49 medarbejdere. De er ligeledes blevet en del af Erhvervshus Sjællands initiativ Attraktive Arbejdspladser.

Hos Confirm i Roskilde har trivsel og arbejdsglæde været en central del af værdierne og målsætningerne siden virksomheden blev stiftet i 2007.

Indhold er hentet

Confirm, der er baseret i Roskilde, leverer automations- og valideringsløsninger til produktionsvirksomheder, særligt inden for medicinalindustrien, og underviser i forskellige discipliner indenfor automation og validering. Men selvom både ambitionerne og tempoet er højt, har trivsel og arbejdsglæde været en central del af værdierne og målsætningerne siden Confirm blev stiftet i 2007.

“Confirm skal være det bedste sted at være, og vi skal gøre hinanden bedre gennem udveksling af erfaringer og idéer,” siger Jesper Bay Esbensen, der har været en del af Confirm siden 2020 – det seneste år som CEO.

Her er udviklingen gået stærkt, og virksomheden har kun fået mere at se til.

“Da jeg startede, var vi 17 ansatte. I dag er vi 40 kollegaer i Danmark og syv i vores amerikanske datterselskab. Her er vores opgave som ledere at opretholde trivslen og forblive en god arbejdsplads, for vi vil gerne fortsætte med at vokse. Men vores organisation skal også kunne følge med,” siger Jesper Bay Esbensen.

Vi vil gerne fortsætte med at vokse. Men vores organisation skal også kunne følge med

For både ham selv og den øvrige ledelse i Confirm kommer dét at skabe en god arbejdsplads naturligt som en del af jobbet.

"Når vi har glade medarbejdere, yder de en bedre service over for vores kunder. De får en god oplevelse, som gør, at de kommer igen. Medarbejderne får positiv feedback, og vi vokser som virksomhed og har mulighed for at give vores medarbejdere endnu bedre vilkår og flere spændende opgaver. Egentlig er det meget simpelt,” understreger Jesper Bay Esbensen og fortsætter: 

“Selvfølgelig ønsker vi altid at fastholde vores medarbejdere, men det er lige så vigtigt for os at skabe det trygge rum, hvor medarbejderne gerne vil komme til os og fortælle om deres drømme og ønsker; også selvom det ikke nødvendigvis er hos Confirm. Vi tager en snak om det og finder ud af, hvordan vi gør bedst muligt for medarbejderen, så vedkommende er klar på næste skridt,” siger Jesper Bay Esbensen. 

“Confirm skal være det bedste sted at være, og vi skal gøre hinanden bedre gennem udveksling af erfaringer og idéer,” siger Jesper Bay Esbensen, der har været en del af Confirm siden 2020 – det seneste år som CEO.

Indhold er hentet

Vi kan altid blive bedre

Confirms arbejde med trivsel og arbejdsglæde ses også tydeligt i deres seneste kåring som Danmarks Bedste Arbejdsplads 2024 i kategorien 20-49 medarbejdere. Men det stopper ikke her. Virksomheden er blevet en del af Erhvervshus Sjællands initiativ Attraktive Arbejdspladser; et 12 måneders forløb, hvor de får målt trivslen af tre omgange og får en konkret handleplan, de skal arbejde med. Her får de sparring med forretningsudvikler Yunus Borgstrøm fra Erhvervshus Sjælland og organisationspsykolog Tina Mulvad Jørgensen fra Human House.

“Vi har valgt at blive en del af Attraktive Arbejdspladser, fordi vi ved, at vi altid kan blive bedre og mere attraktive. For os er det vigtigt at have fokus på de langvarige relationer til både medarbejdere og kunder, og dem kan vi kun sikre, hvis vi bliver ved med at udvikle og arbejde strategisk med trivsel og arbejdsglæde,” siger Jesper Bay Esbensen.

For os er det vigtigt at have fokus på de langvarige relationer til både medarbejdere og kunder, og dem kan vi kun sikre, hvis vi bliver ved med at udvikle og arbejde strategisk med trivsel og arbejdsglæde

Confirm har fået første trivselsmåling, som både viste alle de gode ting, de allerede gør, og hvor der er plads til forbedring.

“Vi har blandt andet fundet ud af, at skemasat tid sammen fungerer virkeligt godt hos os. Så hver anden fredag mødes vi på kontoret, hvor der er tid sammen til vidensdeling og socialt samvær,” siger Jesper Bay Esbensen og uddyber:

“Vi ser altid mennesket først. Det er vigtigt, at der er plads til både at kunne begå fejl, stille spørgsmål og have det sjovt sammen. Når der er det, kan vi gøre hinandens dage bedre og ofte også lære noget nyt. Der er ingen af vores medarbejdere, som skal gå på kompromis med deres privatliv for at kunne arbejde hos os. Her skal de kunne komme på arbejde som hele mennesker og gerne gå gladere hjem, end da de mødte ind – eller i hvert fald med et smil på læben,” fortæller Jesper Bay Esbensen.

Vi ser altid mennesket først

Som en del af væksten har Confirm netop ansat en People Manager, som bl.a. skal stå for området med medarbejdertrivsel og den interne kommunikation og dermed være Confirms tovholder på Attraktive Arbejdspladser.

“Vi håber at fortsætte det gode samarbejde og sparring med Tina og Yunus, så vi vedbliver at være en attraktiv arbejdsplads. Og så håber vi selvfølgelig at få en masse nye værktøjer og inputs til, hvordan vi kan styrke fællesskabet på arbejdspladsen og bedst gribe vores vækst an,” slutter direktøren. 

Indhold er hentet

Vil du også være en del af Attraktive Arbejdspladser?

Her får du en unik mulighed for at arbejde med handling og adfærd, som løfter trivslen i hverdagen hos dig og dine medarbejdere.

Læs mere her

Indhold er hentet