Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Case

2do IT: Positiv vækst, både på ledelsesgangen og på bundlinjen

2do IT og Erhvervshus Sjællands samarbejde har rustet ledelsesgruppen betydeligt, og givet dem værktøjerne til at håndtere de forskellige udfordringer, der kan opstå ved at have fem lokale afdelinger.

Indhold er hentet

2do IT er i en eksplosiv udvikling. De kan levere ”hele pakken” samme sted fra, og det er der en stigende efterspørgsel for. Men ledelsesstrukturen på tværs af de fem lokale afdelinger har haft sine udfordringer

I 2017 begyndte samarbejdet med Erhvervshus Sjælland, og særligt sparringen med ledergruppen har givet pote. Konsulent og partner Tommy Jensen siger: “Erhvervshus Sjælland har givet os fem i ledergruppen et los i rumpen, så vi kan se hvor vigtigt vores samarbejde og styring er, og at vækst og strategi skal være målrettet. Vi har fået øjne og forståelse for respekten, som skal være overfor hinanden.”

2do IT og Erhvervshus Sjællands samarbejde har rustet ledelsesgruppen betydeligt, og givet dem værktøjerne til at håndtere de forskellige udfordringer, der kan opstå ved at have fem lokale afdelinger.

Indhold er hentet

Erhvervshus Sjælland og 2do IT er siden kommet frem til en anden type styring af medarbejdernes arbejdsfunktioner. ”Erhvervshus Sjælland har hjulpet os til, at få det bedste frem i vores medarbejdere, så de kun arbejder med noget, de kan lide, og det er et rigtig godt resultat for os.”

2do IT har ambitioner om en større udvidelse på Fyn og i Jylland. For ledelsesgruppen var der dog nogle blokeringer, som skulle ryddes af vejen først, og i den henseende vil Partner Tommy Jensen gerne anbefale Erhvervshus Sjælland.

”Jeg vil jeg gerne anbefale Erhvervshus Sjælland, fordi de har hjulpet os med vores ledelsesudfordringer. Dette er ikke kun mine ord. Jeg snakker på vegne af flere. De har virkelig hjulpet os.”