Attraktive Arbejdspladser – Løft trivslen i jeres virksomhed
Kom med til en dag med fuldt fokus på, hvordan du kan styrke trivsel og arbejdsglæde i din virksomhed og blive en mere attraktiv arbejdsplads med de rigtige indsigter og værktøjer.
Tilmeldingsfrist
1. november 2026, kl. 23:30
Erhvervshus Sjælland
Fulbyvej 15
4180 Sorø
Pris:
Gratis
Trivsel og bundlinje hænger tæt sammen. Virksomheder med høj trivsel præsterer bedre – de har lavere sygefravær, står stærkere i rekruttering og oplever større stabilitet blandt medarbejdere samt højere produktivitet. Når trivsel tænkes strategisk, bliver den et aktivt greb til at styrke vækst, fremdrift og resultater.
Den 4. november 2026 inviterer vi til konferencen ”Attraktive Arbejdspladser – løft trivslen i jeres virksomhed”. Her får du inspiration og konkrete værktøjer til at sætte trivsel strategisk på dagsordenen – og omsætte det til reel værdi for din virksomhed.
Kom og hør tre stærke keynotes og deltag i målrettede inspirationslab, der giver dig skarpe indsigter og konkrete værktøjer til arbejdet med trivsel. Vi sætter fokus på dét, der virker i praksis – og på hvordan trivsel kan bruges aktivt til at styrke jeres performance, ledelse og forretning.
Arrangementet er en del af projektet Attraktive Arbejdspladser, der er støttet af Velliv Foreningen.
Program
09.00
Velkommen – Hvilke overvejelser om trivsel gør du dig som leder?
v/ Line Fossing Riel, direktør i Erhvervshus Sjælland
09.15
Guide til ledere – sådan ændrer I stemningen i jeres afdeling
v/ Rikke Østergaard, sociolog og mentalsundhedsekspert. Hvordan kan du som leder sætte retningen for stemning og samarbejde? Få konkrete greb til at forebygge negativ kultur og skabe ro, tillid og fremdrift. Inspirerende oplæg med udgangspunkt den populære bog "Vi havde en fest, men så kom Preben".
10.15
Attraktive Arbejdspladser: Erfaringer fra projektet
Hvad virker i praksis – og hvordan kommer du i gang?
10.30
Trivsel på dagsordenen
Interview på scenen v/ Jesper Nygaard, medejer af el-installatør Sv. Aa. Nielsen (SAAN) samt Mette Hyldebjerg, forretningsudvikler Erhvervshus Sjælland
10.45
Pause og netværk
11.00
Fnidder – lad ikke små uenigheder blive til store problemer
v/ Rune Strøm, ekspert i kommunikation og konflikthåndtering. Et humoristisk og energisk oplæg om, hvordan små irritationer kan udvikle sig – og hvordan du stopper dem, før de rammer samarbejde og produktivitet.
12.00
Frokost og netværk
13.00
Inspirationslab (vælg én ved tilmelding)
Læs mere om hvert lab nedenfor.
13.45
Pause og mulighed for at netværke
14.00
Vanedyr
v/ Nicklas Brendborg, forsker, forfatter og foredragsholder. Hvorfor adfærd er svær at ændre – og hvordan kan du arbejde med vaner, så de understøtter de resultater, du vil skabe? Spændende foredrag fra hjernen bag bestselleren ”Gopler ældes baglæns”.
15.15-15.30
Opsamling og tak for i dag
De 3 inspirationslabs (vælg én ved tilmelding)
1. Sæt Trivsel på dagsordenen
Hvordan kan du arbejde med trivsel og arbejdsglæde i din virksomhed? (kobling mellem forretning og trivsel)
I indsatsen Attraktive Arbejdspladser har 50 SMV’er med hjælp fra Erhvervshus Sjælland og Human House arbejdet med at øge trivsel og arbejdsglæde.
Her bliver du introduceret til en afprøvet metode til at bringe trivsel på dagsordenen i din virksomhed og afprøv trivselskompasset, et kortlægningsværktøj.
Dette inspirationslab er for virksomheder med mere end fem ansatte, på tværs af alle brancher.
Faciliteres af Erhvervshus Sjællands Forretningsudvikler Stine Mortensen og Tina Mulvad, organisationspsykolog fra Human House.
2. Ledelse af medarbejdere med ADHD – uden at putte nogen i kasser
Hvad gør du som leder, når en medarbejder både er den mest handlekraftige og samtidig kan miste overblikket? Når høj intensitet både kan give toppræstationer og perioder med total udmattelse?
Her får du tre konkrete greb til at tage den nysgerrige samtale om kaos, struktur og intensitet – og lede medarbejdere med ADHD uden at putte dem i kasser.
Dette inspirationslab er for virksomheder, som er nysgerrige på at skabe de rette rammer for nuværende og kommende medarbejdere med ADHD.
Faciliteres af ADHD foreningen.
3. Mental sundhed – grundlag for din forretning.
Forstå og styrk din mentale sundhed, som iværksætter eller soloselvstændig
Her introduceres du til et forskningsbaseret blik på Iværksætternes mental sundhed samt de tre parametre, som gør om du trives i rollen som iværksætter, eller soloselvstændig. På dette inspirationslab vil der være øvelser relateret til iværksætterens og virksomhedens formål, medbestemmelse og præstation.
Inspirationslabbet er primært for Iværksættere og soloselvstændige.
Faciliteres af Iværksætterguide Trine Henneberg, certificeret mentaltræner og forretningsudvikler.
Vigtigt!
- Dette arrangement er målrettet SMV'er i Region Sjælland, så vi forbeholder os retten til at annullere tilmeldinger, som ikke er i dette segment.
- Vi har et begrænset antal pladser, som fordeles efter først-til-mølle-princippet. For at give plads til så mange virksomheder som muligt, kan der maks. tilmeldes op til 4 deltagere pr. virksomhed.
- Skulle du blive forhindret i at deltage, er det derfor også meget vigtigt, at du husker at afmelde inden dagen. Ellers opkræves et no show fee på 500 kr.
Moderator
På dagen tager vært Vigga Svensson os igennem programmet. Hun er til dagligt forretningsudvikler i Erhvervshus Sjælland og ekspert i iværksætteri.
Før hun kom til Erhvervshus Sjælland, fik Vigga selv solid erfaring med internationalt iværksætteri, blandt andet med det internationalt velkendte børnetøjsmærke Katvig. Derudover har hun stiftet og drevet en række andre virksomheder med fokus på mode, design, innovation og cirkulære forretningsmodeller.
Tidligere har hun også været vært på både DR og TV 2 ZULU, bl.a. som ZULUs stemme i 18 år.
Bag konferencen er:
Velliv Foreningen, Attraktive Arbejdspladser, Erhvervshus Sjælland, SJUA, SJF bank og Region Sjælland.





