Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Artikel

Grøn omstilling for virksomheder – fluff eller fornuftig forretning?

Når man taler om bæredygtighed og ressourceeffektivitet har det ofte et idealistisk skær. Det kan faktisk godt være en rigtig god forretning at tænke på miljøet og arbejde grønt og bæredygtigt.

Indhold er hentet

Aldrig har vi talt så meget om grøn vækst og bæredygtig forretning. Men er det bare idealistisk fluff, eller kan man lave fornuftig forretning på det?

Virksomheder er og skal være styret af at lave en fornuftig bundlinje. Derfor er CO2-regnskabet ikke altid det, der står først for. Men man skal ikke tage fejl, for virksomheder bevæger sig derhen, hvor kunderne er. Og lige nu stiger efterspørgslen efter produkter og ydelser, der har et grønt skær.

Bæredygtighed kan bidrage på mange områder i en virksomhed, fx har det positiv indvirkning ift. branding og marketing generelt. Og så er det i dag et salgsargument, som gør, at kunderne ikke bare vælger produktet eller ydelsen, men også er villige til at betale en højere pris.

Indhold er hentet

Ressourceeffektivitet er lig med bedre bundlinje

Kigger vi ind i selve virksomhedens produktion er der også et væsentlig bidrag. Og her har mange virksomheder allerede været grønne i mange år. For som virksomhed har du basalt set tre ting, du kan rykke ved, hvis du vil øge indtjeningen i virksomhed: Du kan sælge mere, du kan tage en højere pris eller du kan mindske dine produktionsomkostninger.

Det sidste er i høj grad grøn omstilling. Omkostninger til råvarer kan mindskes og genanvendelse af spildprodukter har for en del virksomheder vist sig at være en guldgrube. Ny teknologi kan gøre selv det tungeste slam til en ny energiressource. Netop energi har også i mange år været et fokusområde for virksomheder, for kan der spares strøm, er det lig med penge direkte ned på bundlinjen.

FN’s 17 verdensmål som løftestang for forretningsudvikling og vækst

I Erhvervshuset oplever vi, at flere og flere virksomheder får øjnene op for FNs 17 verdensmål og ønsker at bruge dem aktivt i deres strategiske arbejde. Og det giver faktisk rigtig god mening, for udover at verdensmålene bidrager til en bedre verden, er de med til at udvikle og styrke virksomheders forretning.

Verdensmålene er med til at gøre arbejdet med bæredygtighed og cirkulær økonomi mere konkret. Som en ekstra bonus kan det tiltrække og fastholde arbejdskraft, for ungdommen stiller store krav til grøn omstilling.

Fra fluff til fornuftig forretning

Det er forbrugerne, der i sidste ende gør forskellen. Det er altid at godt at gøre noget godt, men for en virksomhed skal bundlinjen følge med. Og den følger forbrugerne.

Lige nu stiger efterspørgslen på ydelser, der forholder sig til den grønne agenda, hvad enten det så er via verdensmål eller andet. Og det er en unik mulighed som virksomheder at udnytte, og i Erhvervshus Sjælland står vi klar til at hjælpe på vej.

Indhold er hentet

Er du interesseret i grøn forretningsudvikling?

Læs hvordan vi kan hjælpe dig på Erhvervshus Sjællands temaside om grøn forretningsudvikling

Læs mere om grøn forretningsudvikling

Vil du have sparring om grøn forretningsudvikling?

Indhold er hentet