Få adgang til at følge indhold, og få besked, når der er nyt og opdateret indhold, som er relevant for dig.
Indhold er hentet
Case
Hos CH Byg gør bestyrelsen Christina til en bedre leder
For ti år siden var Christina Wiemann, adm. direktør i CH Byg, til et seminar om bestyrelser i Erhvervshus Sjælland. Det tog dog fem års tilløb, før hun revolutionerede sin egen bestyrelse. I dag har hun en mere effektiv bestyrelse, der dagligt gør hende til en bedre leder. Hendes eneste fortrydelse er, at hun ikke tog springet noget før.
Indhold er hentet
Som aktieselskab har CH Byg A/S siden stiftelsen i 2002 haft en bestyrelse. Det har bare ikke altid været en bestyrelse, som gjorde den store forskel for adm. direktør Christina Wiemann.
“Vi har altid haft en bestyrelse, men de første mange år var den det, vi kaldte en tantebestyrelse; vi klappede hinanden lidt på ryggen en gang imellem og sagde, at det går jo meget godt. Men for fire-fem år siden besluttede vi så, at der skulle ske noget andet,” fortæller hun og uddyber:
“Vi syntes, vi kørte lidt i ring med nogle problemstillinger, og det ville vi gerne prøve at ændre. Derfor tog vi en beslutning om at få en mere professionel bestyrelse, hvor vi arbejder mere målrettet med de forskellige områder.”
Vi syntes, vi kørte lidt i ring med nogle problemstillinger, og det ville vi gerne prøve at ændre. Derfor tog vi en beslutning om at få en mere professionel bestyrelse.
Økonomien har altid været god i CH Byg, men til gengæld manglede virksomheden en mere effektiv indsats inden for HR og rekruttering.
“Jeg havde brug for sparring omkring, hvordan vi fik lavet en god HR-struktur i takt med, at organisationen voksede. Derfor startede vi med at ansætte en bestyrelsesleder med de kompetencer, vi efterspurgte. Men vi valgte også en bestyrelsesleder, der er ekstremt struktureret og rigtig god til at sætte rammerne og sørge for, at vi når det, vi har sat os for,” siger Christina Wiemann.
Fordomme manet til jorden
I dag har CH Byg en effektiv bestyrelse, der bidrager aktivt til virksomhedens og Christinas Wiemanns udvikling. Men det tog også fem års tilløb først.
“Grunden til, at jeg ikke havde stiftet en professionel bestyrelse tidligere, var investeringsdelen. Jeg var til et seminar om bestyrelse i Erhvervshus Sjælland for ti-femten år siden, som var ekstremt spændende. Vi overvejede det virkelig meget, men var usikre på, om vi egentlig ville få noget for vores penge. Det tænker jeg også, er en bekymring, mange andre ejerledere har. For vi er jo også kassemestre og vil have synlige resultater, når vi investerer,” siger Christina Wiemann.
Men hendes fordomme er i dag blevet manet godt til jorden, og bekymringerne om den værdiskabende bestyrelse er for længst forsvundet.
“Jeg har siden måttet erkende, at det er en rigtig god idé at have en professionel bestyrelse og har tit tænkt på, hvor vi mon ville være i dag, hvis vi havde taget den beslutning for ti år siden. Set i bakspejlet – og med den viden jeg har nu – skulle vi være sprunget ud i det dengang. Det tror jeg, ville have hjulpet mig med mange bekymringer,” fortæller Christina Wiemann.
Set i bakspejlet – og med den viden jeg har nu – skulle vi være sprunget ud i det dengang.
Nye kompetencer løfter både virksomheden og lederen
CH Bygs bestyrelse er i dag en integreret del af dagligdagen og brænder for virksomhedens udvikling sammen med ledelsen.
“Vi har en effektiv bestyrelse, som fungerer super godt. Jeg ser en stor effekt, både økonomisk, men også personligt for mig som leder og for virksomheden. Det gode bestyrelsesarbejde foregår jo ikke kun inde i bestyrelseslokalet. Jeg bruger rigtig meget mine bestyrelsesmedlemmer i hverdagen til sparring og til at vende nogle af de problemstillinger, jeg kan stå med. Det er en stor hjælp for mig som leder,” fortæller Christina Wiemann.
Jeg ser en stor effekt, både økonomisk, men også personligt for mig som leder og for virksomheden.
Hun pointerer, at vejen til en succesfuld og værdiskabende bestyrelse handler om gensidig tillid og en indsats fra alle parter.
“Jeg har ikke oplevet nogle udfordringer ved at drive en bestyrelse. Det, der har været en udfordring for mig, er, at jeg har fået en del mere arbejde, fordi jeg skal forberede mig til møderne; det skal hele bestyrelsen. Men det er jo også det, der gør mig til en bedre leder; for jeg bliver hele tiden holdt på dupperne. Det gør, at vi som virksomhed er i en hurtigere udvikling, end vi ellers ville have været."
“Mit bedste råd til andre, der overvejer eller skal til at stifte en bestyrelse, er, at man først finder ud af, hvilke kompetencer man har brug for i sin bestyrelse. Og så skal man sørge for, at de ikke ligner en selv for meget, så man får noget sparring fra nogen, der har et helt andet take på dagligdagen, end man selv har. Det har jeg i hvert fald haft stor glæde af,” fortæller Christina Wiemann og fortsætter:
“Når man så skal finde det første medlem - sandsynligvis en bestyrelsesleder - så er det vigtigt, at vedkommende er struktureret, tænker jeg. For så kan vedkommende samle trådene og lægge agendaen for bestyrelsesarbejdet i samarbejde med dig som leder.”
Og netop en selv som leder er vigtig at tænke ind i beslutningen om at få en bestyrelse, påpeger hun:
“Man skal selvfølgelig være klar til det som ejerleder, for det kommer til at have indvirkning på ens ledelsesstil. Det er stadig mig, der leder butikken, men jeg får god sparring, og den sparring skal jeg bruge. Jeg synes, jeg bliver en meget bedre leder af at have en bestyrelse. Det har været alle pengene værd, og jeg kan på det varmeste anbefale andre at gøre det samme.”
Det er stadig mig, der leder butikken, men jeg får god sparring, og den sparring skal jeg bruge.
Hun råder andre til at benytte sig nogle af de mange gode – og oftest gratis – tilbud, der findes hos bl.a. Erhvervshus Sjælland.
“Vi har brugt Erhvervshus Sjælland ad flere omgange. Jeg har været til flere events og workshops om netop bestyrelsesarbejde, hvor jeg er blevet virkelig inspireret. De har nogle super dygtige forretningsudviklere, og man kan spørge om alt. Er man i tvivl om, om man skal have en bestyrelse, så tag fat i dem og deltag i nogle af deres arrangementer. Man bliver rigtigt godt klædt på til at tage de her store beslutninger og kan høre om, hvordan andre virksomheder gør det,” siger Christina Wiemann.
Hvis du som virksomhed vil have hjælp til bestyrelse kan du ligesom CH Byg bl.a. få tilskud og rådgivning gennem SMV:PRO.
Indhold er hentet
Om CH Byg A/S
CH Byg er en entreprenørvirksomhed i Borup grundlagt i 2002, som udfører byggeopgaver – særligt inden for renovering og restaurering – samt drift og vedligeholdelsesopgaver. Derudover har CH Byg spidskompetencer inden for fredede og bevaringsværdige ejendomme.
Vækstpilot sparede The Dybdahl Co. for et års arbejde
Henrik Dybdahl havde gået og brygget på en idé til et nyt forretningsben, men kunne ikke selv finde tiden til at udvikle på det. Med sparring fra Erhvervshus Sjælland og tilskud fra SMV:Vækstpilot fik han ansat en medarbejder, der satte projektet i søen. Nu er det klar til lancering senere på året.
Artikel om The Dybdahl Co som med sparring og tilskud fra Erhvervshus Sjælland og SMV:Vækstpilot har fået en ny medarbejder til et udviklingsprojekt
Endelig blev der tid til at tjene penge på nye idéer
Casa Bailar i Roskilde er langt fra at være et almindeligt dansestudio, og det skal tilbuddene til kunder og sponsorer heller ikke være. Med hjælp fra en vækstpilot er der taget hul på at udvikle de idéer, som indehaver Mia Krogaard ikke selv har haft tid til.
Artikel om Casa Bailar som ansætte en vækstpilot til udvikling af events og synlighed
Nu fanger Pricia fra Karlslunde medicinalkunder i USA
Støtte fra Erhvervshus Sjælland og SMV:Eksport har gjort det muligt for den danske virksomhed Pricia at blive synlig for ønskekunder i den amerikanske medicinalbranche
Artikel om virksomheden Pricia som har fået sparring go tilskud til eksport af Erhvervshus Sjælland
Curved fra Osted i stor fremgang
Det er endelig slut med at huske varenumre udenad for Lone Stavnskær Frandsen, der ejer tøjbutikken Curved i Osted. Med hjælp fra Erhverv Lejre og Erhvervshus Sjælland ansatte hun en vækstpilot til at optimere lageret. Nu kan både medarbejdere og Lone selv følge med den store efterspørgsel.
Artikel om Curved fra Osted som har ansat en vækstpilot til at udvikle lageret
Professionel tilgang til bæredygtighed har givet ro og større viden hos Scanseason
Virksomheder kan ikke lukke øjnene for at skulle tage stilling til bæredygtighed. Scanseason A/S i Næstved har med midler fra puljen SMV:Grønne Kompetencer fået bedre styr på nogle af de svære spørgsmål.
Artikel om Scanseason som har fået udviklet kompetencer inden for bæredygtighed gennem SMV:Grønne Kompetencer
EU hjælper Region Sjællands grønne forretningsudvikling på vej
Gennem projektet Green Change Zealand er EU med til at sikre udvikling af grønne teknologier og virksomheder i Region Sjælland. For virksomhederne AquaGreen i Roskilde og Dansk Tang i Nykøbing Sjælland er projektet en stor del af deres vej til succes.
EU hjælper Region Sjællands grønne forretningsudvikling på vej
Vandrerhjem i socialøkonomisk optur: ”Vi arbejder for en hverdag med mening”
Med en række tiltag og en strategisk indsats for at få flere borgere i arbejde har Danhostel Faxe fundet vejen til vækst i en socialøkonomisk virksomhed. I processen har direktør Morten Romme lagt vejen om Business Faxe og Erhvervshus Sjælland, hvilket har givet nye perspektiver på lederrollen og en gentænkt strategi.
Læs mere om Faxe Danhostel her
Vækstpilot sætter skub på digitale processer
Rengøringsvirksomheden RENE LINJER har med SMV:Vækstpilot fået nye øjne på virksomhedens bogholderi og de digitale processer.