Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Event

SALG for iværksættere

Skab bedre resultater gennem struktur, prioritering og kvalitet.

Udbydes af:
16. sep. 2026,
kl. 09:30 - 16:00

Tilmeldingsfrist

9. september 2026, kl. 12:00

Business Lolland-Falster

Slotsbryggen 14

4800 Nykøbing F

Pris:

Gratis

Indhold er hentet

Styrk dit salg gennem tre greb

Uden en klar struktur bliver salgsindsatsen ofte tilfældig – og resultaterne svingende. På denne workshop hos Business Lolland-FalsterÅbner link i ny fane arbejder vi med de tre centrale håndtag i salgsarbejdet:

  • Kvantitet (aktivitetsniveau): Øge antallet af relevante salgsaktiviteter og skabe struktur i møder, opkald og opfølgning.
  • Prioritering (valg af fokus): Fokusere på de mest værdifulde kunder og leads og prioritere indsatsen ud fra potentiale og data.
  • Kvalitet (kompetence og værdi): Forbedre samtaleteknikker og salgsdialoger og skabe mere målrettede og værdiskabende tilbud.

Indhold er hentet

Efter workshoppen har du:

  • et klart overblik over din salgsindsats, så du kan prioritere din tid og dine kunder bedre
  • værktøjer til at arbejde mere struktureret og effektivt med salg
  • viden om hvilke håndtag, du skal skrue på for at skabe resultater

Du møder:

Indhold er hentet

Mette Østergaard

Mette har gennem årene hjulpet mange iværksættere, og hun kender til drift af små virksomheder og den udfordring det er at drifte og udvikle på en gang. Mette har fokus på at skabe overblik og hjælpe virksomhederne med at få lagt en plan, der kan eksekveres og at få prioriteret en rækkefølge. Mette spidskompetencer er blandt andet kunder og værdiskabelse, forretningsmodel, optimering af salg og valg af markedsføringskanaler.

Indhold er hentet

Carsten Leth Hansen

Med titler som iværksætter, landechef, salg- og marketingchef og 12 år som management konsulent i et større dansk konsulenthus, har Carsten en solid erfaring og forudsætning for at hjælpe dig og din virksomhed med at definere og indfri dit salgs- og udviklingspotentiale. Carstens spidskompetencer er salgsudvikling, forretningsmodeller, effektiviseringsprocesser, strategiprocesser og ledelsesudvikling.

Praktisk information

Indhold er hentet

  • Målgruppe: iværksættere og nye virksomheder med et CVR.nr. på op til 7 år.
  • Vi serverer en sandwich til frokost.

Indhold er hentet

Workshoppen afholdes af: