Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Case

Woodfiber vil gøre omstillingen til bæredygtigt byggeri ligetil

Det skal være nemt og hurtigt at bygge bæredygtigt, ellers bliver omstillingen for svær. Det er mantraet hos virksomheden Woodfiber, der udvikler og fremstiller isolering og byggesystemer af træfiber.

Henrik Andreasen, der er direktør i Woodfiber, vil gerne skubbe til den grønne omstilling i byggeriet. Virksomheden fremstiller isolering og byggesystemer af træfiberisolering.

Indhold er hentet

Byggeriet står for ikke mindre end 40 pct. af den samlede danske CO2-udledning og belastningen stammer primært fra selve konstruktionen og byggematerialerne. 

Skal Danmark indfri ambitionerne om en 70 pct. reduktion inden 2030 skal byggeriet blive mere bæredygtigt – og det skal ske ved at fokusere på mere bæredygtige og klimarigtige materialer. 

Dele af byggebranchen er helt frivilligt i gang med den grønne omstilling, men det kan gå meget hurtigere mener Henrik Andreasen, der, for netop at hjælpe udviklingen på vej, i 2016 begyndte at arbejde med udbredelsen af isoleringsmaterialer af træfiber.

Hvorfor vente til i morgen, hvis man kan det allerede i dag?

”Vi kan bygge bæredygtigt i dag”

Siden har Henrik Andreasen bygget sin virksomhed Woodfiber i Tølløse op med egen produktion af træfiberisolering fra og i de svenske skove.

”Det er indlysende, at byggeriet med tiden kommer til at gå ned ad en mere bæredygtig og klimarigtig vej. Men hvorfor vente til i morgen, hvis man kan det allerede i dag,” spørger han.

”Når nu man fra samfundets side har ambitionerne om mere bæredygtigt byggeri og at det for langt størstedelen af det danske nybyggeri allerede i dag er muligt at bygge bæredygtigt – vel at mærke uden at det bliver dyrere eller mere tidskrævende, skal vi så ikke se at komme i gang,” spørger Henrik Andreasen videre, mens han viser frem på et institutionsbyggeri i Helsingør, der lagrer så meget CO2, at det har et negativt CO2-aftryk. 

Det er børneinstitutionen Himmelhuset, der får bygget nyt og udelukkende i træmaterialer, blandt andet Woodfibers isolering og byggesystemer – et byggeri som byggefirmaet Canbyg står bag. 

Canbyg er et byggefirma, der har specialiseret sig i at bygge træhuse. Firmaet arbejder ofte med Woodfibers materialer.

Indhold er hentet

Træfiber fra de svenske skove

Ifølge Henrik Andreasen er byggematerialer af træ en stor del af løsningen på byggeriets klimaudfordring, fordi træ under væksten optager og lagrer store mængder CO2 og først frigiver det, hvis træet en dag brændes.

Men det behøver ikke at ske, for træfiberisolering genbruges, påpeger Henrik Andreasen.

Woodfibers træfiber er fremstillet af resttræ, som møbelindustrien ikke kan bruge, samt grene og grankogler. Og til selve fremstillingsprocessen er Woodfiber langt fra at bruge de samme mængder energi, som produktionen af de isoleringsmaterialer, som byggeriet i stor udstrækning bruger i dag.

”Branchen tror, at det er bøvlet”

I dag fremstiller Woodfiber isolering i brandklasse B s2,d0 til indblæsning i vægge, gulve og lofter. Virksomheden udvikler også plade-byggesystemer til vægge, lofter, undertag og facade, der gør det let at bygge med materialerne.

Og det skal det være, hvis flere skal overbevises om at bruge materialerne, for i dag er der en opfattelse af, at det er bøvlet at bygge med materialerne, lyder det fra Henrik Andreasen: 

”Mange tror, at det er dyrere og tager længere tid at bygge mere klimavenligt. Men sådan er det ikke. Jeg vil rigtig gerne bidrage til omstillingen til et mere bæredygtigt byggeri, derfor fokuserer jeg på løsninger, der gør det let at bygge, uanset om man er håndværker eller selvbygger.” 

"Faktisk er det både lettere og hurtigere at bygge bæredygtigt - og med pladesystemerne kan man endda gøre det ene mand,” siger han

Mange tror, at det er dyrere og tager længere tid at bygge mere klimavenligt. Men sådan er det ikke.

Woodfiber AIR er isolering i brandklasse B s2,d0 til indblæsning i hulrum. Træfiber-ulden er fremstillet midt i en af Sveriges skove af grene, grankogler og det resttræ, som møbelindustrien ikke kan bruge.

Indhold er hentet

Teknik skal ikke have sin egen væg

En af grundene til det er lettere og hurtigere at bygge træhuse med træfiber som isolering er, at der ikke bruges dampspærre.

”Når man ikke skal bruge dampspærre, har man ikke brug for at bygge en ekstra væg til teknik på indersiden af dampspærren," forklarer Henrik Andreasen. 

”Træfiber-ulden er et helt fantastisk materiale til at både at bremse og optage fugt. Så i stedet for dampspærre har vi med vores byggesystemer en meget simpel og åndbar hulmurskonstruktion med indervæg-plader og dampbremsende ydervæg-plader, hvor der blæses træfiberuld imellem. Det samme princip gælder for tagkonstruktionen,” fortsætter han og konkluderer. 

”De grønne konstruktioner er på den måde rent byggeteknisk mere simple og kan i sig selv indeholde al teknikken. Derfor kan de bygges hurtigere – og dermed også i kroner og ører billigere end med beton, mursten og mørtel."

Tømrer David Sedstrøm Rasmussen fra Canbyg ser gerne, at flere bygger mere klimarigtigt. Han synes, at det er nemt at bygge med pladesystemerne fra Woodfiber, som han nemt kan håndtere og montere ene mand.

Indhold er hentet

Udvikler hele tiden nyt

Henrik Andreasen synes, som mange andre, at murstenshuse kan være smukke, men han sværger fortsat til træ, som det grundlæggende byggemateriale.

For at kunne imødekomme kunder med ønske om et 'murstenshus' har han derfor indgået et samarbejde med virksomheden BB Fiberbeton om et nyt facadesystem, der giver træhuse et murstens-udseende. 

”Det giver god mening at kunne tilbyde andre facademuligheder end træ. Træ bliver jo nedbrudt over tid. Vi har blandt andet nogle flotte muligheder med facader af kork, men med samarbejdet med BB Fiberbeton, får vi en anden langtidsholdbar og flot løsning, som mange vil kunne lide. Og fiberbeton er jo et bæredygtigt materiale med en holdbarhed på mere end 100 år, så vi går heller ikke på kompromis med at bygge klimarigtigt,” siger Henrik Andreasen.

Woodfiber har fornylig indgået samarbejde med BB Fiberbeton om at kunne tilbyde murstenslignende facade-løsninger.

Indhold er hentet

Fakta om Woodfiber ApS

Woodfiber ApS har udviklet træfiberbaserede byggesystemer og isoleringsmaterialer.

Virksomheden fremstiller træfiberisolering, som er et mere bæredygtigt alternativ til fx mineraluld. 

Virksomheden udvikler løbende nye bæredygtige isoleringsprodukter og har leveret til flere bæredygtige byggerier i Danmark bl.a. i samarbejde med byggevirksomhederne Canbyg og Logik & Co. 

Virksomheden, der hører hjemme i Tølløse på Midtsjælland, blev etableret i 2016. 

Woodfiber deltager gennem Erhvervshus Sjælland i EU-projektet Green Change Zealand, hvor der ydes forretningsudviklende sparring til grønne virksomhedens vækstrejse. 

Læs mere på www.woodfiber.dkÅbner link i ny fane

Støttet af:

Indhold er hentet