Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Case

Gyrstinge Skovkro vil gøre op med gamle normer i restaurationsbranchen: “Hos os taler vi pænt til hinanden”

Restaurationsbranchen er flere gange blevet kritiseret for at have en hård tone og dårlig trivsel. Det vil Simon Buer, ejer af Gyrstinge Skovkro, gøre op med. Senest er kroen blevet en del af initiativet Attraktive Arbejdspladser i Erhvervshus Sjælland og har netop fået en Gazelle-pris for deres flotte resultater.

Indhold er hentet

Hvis du kører langs skov og mark ud ad Gyrstinge Skovhuse i Gyrstinge, kommer du til et stort, hvidt bindingsværk med stråtag. På facaden står der tydeligt “Gyrstinge” med rødt og lige neden under “Skovkro” i en passende skovgrøn.

Her finder du ingen ala carte menu og daglige frokostserveringer. Til gengæld byder kroen på stegt flæsk og persillesovs torsdag, events som helstegt pattegris og skaldyrsbuffet om fredagen og en frokostbuffet med alt, der hører til, om søndagen. Alt sammen for at skabe hyggelige rammer og gode arbejdsforhold for de ansatte.

“På restauranter er det ofte ala carte konceptet, der skaber stress, fordi alle skal have noget forskelligt. Men ved at alle skal have det samme hos os, er det mere forudsigeligeligt for personalet, og dermed mindre stressende,” fortæller Gyrstinge Skovkros ejer, Simon Buer.

Han er oprindeligt uddannet kok og tjener. For seks år siden købte han kroen, som han i dag ejer og driver med sin, ifølge ham selv, bedre halvdel, Camilla. Siden er det gået stærkt, og i dag beskæftiger kroen 55 ansatte, hvoraf 12 er på fuld tid. Men med hurtig vækst opstår også nye udfordringer.

“Vi er efterhånden nået en størrelse, hvor vi på en anden måde skal sikre, at alle medarbejdere har det godt. For et par år siden var vi ikke nær så mange ansatte. Det var et mindre team og godt sammenhold. Nu er vi efterhånden så mange, så det nærmest ikke er alle, der kender alle, fordi man er på arbejde på forskellige tidspunkter,” fortæller Simon Buer.

En attraktiv arbejdsplads

For kroejeren er det vigtigt, at arbejdspladsen følger med væksten, så den fortsat er attraktiv for både nye og nuværende medarbejdere. Derfor er de blevet en del af Erhvervshus Sjællands initiativ Attraktive Arbejdspladser.

“Restaurationsbranchen har generelt svært ved at fastholde medarbejdere. Vi har også oplevet en del, at folk er her et år, og så finder de en ny arbejdsplads. Nu kan vi efterhånden se, at folk bliver her mere; nogen her efterhånden været her i tre-fire år. Så vi er med for at udvikle os og sørge for, at de medarbejdere, vi har i dag, kan og har lyst til at blive her. Vi kan sagtens blive endnu bedre og skarpere på at gøre det attraktivt for medarbejderne at være her,” siger Simon Buer.

Og det var ikke helt tilfældigt, at Gyrstinge Skovkro kom med i initiativet. 
 
“I tidernes morgen var jeg efter anbefaling fra Ringsted Erhverv på et startup masterclass-forløb hos Erhvervshus Sjællands forretningsudvikler Carsten Leth Hansen. Vi har så snakket sammen flere gange siden og for et års tid siden fortalte han om det her kommende projekt, og spurgte, om det kunne være noget for os. Jeg synes, det lød spændende, og som noget, vi havde lyst til at være med i. Vi har haft svært ved at rekruttere de gode og dygtige medarbejdere de sidste par år, så det vil vi gerne arbejde mere med. Og samtidig også gøre det attraktivt at blive for nuværende medarbejdere,” fortæller Simon Buer.

Nye tider

Der bliver sat mere fokus på trivsel og arbejdsglæde på de danske arbejdspladser. Restaurationsbranchen har dog lidt mere at arbejde med end mange andre, fortæller Simon Buer. Selv har han en meget tydelig vision for, hvordan han selv vil lede.

“Jeg vil gerne være en leder, som taler pænt og behandler medarbejderne godt. Det burde være en selvfølge, men det er det ikke i restaurationsbranchen. Det har der været en del eksempler på. Jeg har også været steder, hvor der stod en køkkenchef og råbte og skreg. Det er de ting, som jeg ikke vil have her. Vi har tidligere afskediget en medarbejder i køkkenet, fordi vedkommende ikke kunne styre sit temperament. Tiderne er skiftet, og jeg gerne vil gøre op med den gammeldags måde at behandle folk på,” fortæller Simon Buer.

Udover den gode tone og tættere fællesskab, giver Attraktive Arbejdspladser også Simon Buer anledning til at reflektere sine egne ønsker som leder.

“Jeg vil gerne få mere tid til at lede. Lige nu er jeg mere en kollega end leder, og det er selvfølgelig godt, at de ser mig som ligemand. Men jeg vil gerne have mere tid til ledelsesopgaver, så vi kan kigge mere fremad, end vi gør i dag. Hvor kan vi blive bedre? På sigt håber jeg, vi kan få ansat en til at varetage restauranten og en til at varetage køkkenet. Men i første omgang er vi med for at blive klogere på, hvad vi egentligt har behov for,” siger Simon Buer. 

Indhold er hentet

Større fokus på de unge

Hos Gyrstinge Skovkro kommer de 55 ansatte med vidt forskellige baggrunde; kokke, køkkenmedhjælpere, tjenere, runner, opvaskere og rengøring. Det afspejles også i alderen som spænder bredt. Her har Simon Buer i øjeblikket et særligt fokus på én særlig aldersgruppe.

“Det er især i forhold til de unge mennesker på 16-18 år, som vi har til at vaske op. Det er meget få timer, de kommer og arbejder på en måned. Så det er én problemstilling i forhold til, hvordan vi kan gøre, at de bliver en større del af fællesskabet. Og på den måde måske gøre, at de vil komme mere på arbejde,” fortæller Simon Buer og uddyber:

“Hos os byder de unge selv ind på ledige vagter. Det er en måde for os at give dem ansvar. Men lige nu er det federe at være derhjemme og lægge billeder på Instagram og få likes der end at gå på arbejde. Det giver ikke samme antal likes. Så det er noget af det, vi har høje forventninger til i det her projekt; at få nogle gode råd til, hvordan vi kan fange de unge og holde dem til ilden. Og at resten af medarbejderstaben får mere øjnene op i forhold til de unge og sørger for at byde dem mere velkomne hver eneste dag, de kommer, så de føler, at de er uundværlige.” 

Tag fat i Erhvervshus Sjælland

Simon Buer har i flere år haft et tæt samarbejde med forretningsudviklerne i Erhvervshus Sjælland og anbefaler også andre ejerledere i sit netværk at henvende sig.

“Erhvervshus Sjælland er en virkelig god støtte og sparringspartner, som kan hjælpe med alt inden for virksomhedsledelse, grøn omstilling, økonomi, digitalisering og så videre. Jeg anbefaler det også til andre i mit netværk, for man kan lige så godt udnytte de gode muligheder, der er,” siger Simon Buer.  

Hans bedste råd til andre virksomhedsejere og ledere er klar:

“Husk at tage fat i Erhvervshus Sjælland - også selvom du måske ikke tror, de kan hjælpe, for det kan de som regel alligevel på en eller anden måde.” 

Indhold er hentet

Vil du også være en del af Attraktive Arbejdspladser?

Her får du en unik mulighed for at arbejde med handling og adfærd, som løfter trivslen i hverdagen hos dig og dine medarbejdere.

Læs mere her

Indhold er hentet