Få adgang til at følge indhold, og få besked, når der er nyt og opdateret indhold, som er relevant for dig.
Indhold er hentet
Nyhed | 4. okt. 2024
Nakskov-iværksætter i fremgang: Kristina vil skabe liv i bymidten
Vækst og udvikling har for alvor taget fat hos ejerleder Kristina Rasmussen i Nakskov det seneste år. Nu er hun klar på næste eventyr, der venter lige om hjørnet.
Indhold er hentet
Kristina Rasmussen ejer og driver frisørsalonen Damernes og Herrernes Frisør og tøjbutikken Butik Kristina i hjertet af Nakskov. Den oprindelige forretning som frisørsalon er med årene blevet udvidet til meget mere, og i dag kan man købe både tøj, smykker, makeup og hudpleje, når man træder ind ad døren på Søndergade 1.
Lolland Kommunes borgmester Holger Schou Rasmussen, Erhvervshus Sjællands direktør Line Fossing Riel og Business Lolland-Falsters adm. direktør Mikkel Wesselhoff var på besøg for at se og høre om iværksætterens vækstrejse, som særligt er spidset til det seneste år.
Noget af det, der især har sat gang i væksten, er den sparring, Kristina Rasmussen har fået hos sin lokale erhvervsservice Business Lolland-Falster og hos Erhvervshus Sjællands forretningsudvikler Yunus Borgstrøm.
“Jeg ved slet ikke, hvad jeg havde gjort uden Yunus. Det er virkelig dejligt at have en, man kan ringe til og spørge, hvis jeg er i tvivl om noget. Han er god til at lytte og hjælpe mig med at få et overblik og lægge en plan for min forretning. Det er en vigtig og god hjælp, jeg har fået fra både Erhvervshus Sjælland og Business Lolland-Falster,” fortæller Kristina Rasmussen.
Sammen har de blandt andet arbejdet omkring salg, digitalisering, kompetenceudvikling og flere af de områder, Erhvervshuset vejleder virksomheder omkring.
“Det er fantastisk at se iværksættere som Kristina, der tør tænke ud af boksen samtidig med, at hun målrettet udvikler sin virksomhed i de retninger, der giver mening. Hun er et godt eksempel på, hvordan man vækster sin forretning på en sund måde. Og så er det dejligt at høre, at hun heller ikke tøver med at benytte de mange muligheder og tilbud, både vi i Erhvervshus Sjælland og Business Lolland-Falster har at tilbyde. Det er det, vi er sat i verden for,” siger Line Fossing Riel.
Ud over sin egen forretning er Kristina Rasmussen også meget engageret i hele bymidten, og hvordan hun som virksomhedsejer kan bidrage til at holde gang i bylivet. Hun benyttede derfor også besøget til at fortælle om sine visioner og ønsker til inspiration for borgmester Holger Schou Rasmussen.
“Jeg synes, det er spændende og inspirerende at møde ildsjæle som Kristina, der ikke kun tænker i ét spor, men som kombinerer flere typer forretninger og tænker det ind i bymidten. Den type virksomhedsejere er vigtige for vores lokalsamfund,” siger Holger Schou Rasmussen.
Nu er næste skridt lige på trapperne, når Kristina Rasmussen inden længe flytter tøjbutikken ind i lokalerne på Søndergade 20 under navnet Butik Kristina.
“Det bliver spændende. Nu handler det om at falde godt på plads i de nye lokaler. Og så må vi se, hvad jeg så ellers kan finde på,” slutter Kristina Rasmussen med et stort smil, der uden tvivl gemmer på flere idéer for den fremtidige udvikling og vækst hos iværksætteren.
Vil du også have sparring til udvikling af din forretning?
Virksomheden House of Print var kørt fast digitalt, men gennem sparring med Erhvervshus Sjælland blev der lagt en ny, digital strategi med software, der havde den rigtige X-factor.
Læs om Digital sparring om fremtidens software
Case
Softfunding som vejen til sundhed
Når faglighed skal omsættes til forretning, kan en stærk sparringspartner gøre en forskel. Det oplevede Steen Carndorf og hans team, som med hjælp fra Erhvervshus Sjælland fik overblik over fundingmuligheder, styrket deres netværk i life science-miljøet og skabt grundlaget for at søge relevant støtte.
Læs om Softfunding som vejen til sundhed
Nyhed | 22. jun. 2026
Sjælland og øerne har landets største rekrutteringsudfordringer: Trivsel skal ind i driften
Virksomheder på Sjælland og øerne har landets største rekrutteringsudfordringer. Derfor skal trivsel tænkes ind i den daglige drift. Sådan lyder det fra Erhvervshus Sjælland, der har arbejdet målrettet med området gennem de seneste tre år.
Læs om Sjælland og øerne har landets største rekrutteringsudfordringer: Trivsel skal ind i driften
Case
Sparring for ambitiøs bæredygtighed
Stevns Klint Experience går målrettet efter en international certificering med sparring fra Erhvervshus Sjælland
Læs om Sparring for ambitiøs bæredygtighed
Case
Fra vækstfabrik til international koncern
Et ambitiøst vækstforløb hos Erhvervshus Sjælland har givet Xnovotech både stærke relationer, værdifuld sparring og konstante remindere om fokus på strategi og vækst.
Læs om Fra vækstfabrik til international koncern
Case
Fra tvivl til overblik: Fik sat retning på fremtiden
Peter Jensen, indehaver af Tømrer- og snedkermester JUUL, ved, at han en dag skal tage stilling til virksomhedens fremtid. Efter en snak med Erhvervshus Sjælland har han nu overblik over, hvor han skal begynde, og hvem han kan kontakte, når tiden er inde.
Læs om Fra tvivl til overblik: Fik sat retning på fremtiden
Nyhed | 30. apr. 2026
Loop Forum Copenhagen
Last week it was Vilnius - this week Copenhagen! Circular South Baltic attended the Loop Forum in Copenhagen
Læs om Loop Forum Copenhagen
Nyhed | 23. apr. 2026
Study tour Lithuania
Exploring Circular Solutions in Vilnius with companies from Sweden, Denmark, Poland and Germany
Læs om Study tour Lithuania
Case
Medarbejderne er vores ambassadører, derfor er trivsel vigtig for os
Hos autoriseret el-installatør Sv. Aa. Nielsen (SAAN) i Slagelse har medarbejderne og deres trivsel altid været et fokusområde, men gennem samarbejdet med Erhvervshus Sjælland har ledelsen og medarbejderne fået et fælles sprog og et endnu bedre udgangspunkt.
Læs om Medarbejderne er vores ambassadører, derfor er trivsel vigtig for os
Case
Fra identitetskrise til international vækstrejse
Langvarigt samarbejde med Erhvervshus Sjælland har givet handels- og designvirksomheden Wolly nye perspektiver på egen forretning og skabt et solidt fundament for international vækst.
Læs om Fra identitetskrise til international vækstrejse
Case
Fausol accelererer væksten med nyt netværk
Som del af projektet Man-on-the-Moon har Fausol fået et stærkt netværk af ligesindede og tæt sparring med Erhvervshus Sjælland, der hjælper virksomheden med at sætte fart på væksten – både strategisk og organisatorisk.